Hakkımızda

Firmamızın temelleri Yönetim Kurulu Başkanımız Hasan BİLGİÇ’ in, 1984 yılında babası rahmetli Mehmet BİLGİÇin teşviki ile, Ankara Siteler’de küçük bir satış mağazasında mobilya boyası satmaya başlaması ile atılmıştır. Müşteri odaklı olması ve sunduğu kaliteli hizmet ile diğer boya satış mağazalarından ayrışarak, sürekli büyümeyi başarmış ve 1990’lı yıllarda Ankara Siteler’deki en önemli mobilya boyası satıcılarından biri haline gelmiştir.

            1994’ten günümüze kadar ülkemizde ve dünyada yaşanan ekonomik krizlerde, Kubilay Boya, çok başarılı bir kriz yönetimi örneği sergilemiştir. Krizler zor zamanlardır ve bu zor zamanlarda, birçok rakibi durum değerlendirmesi yapmak ve değişime adapte olabilmek için satış faaliyetlere ara vermeyi tercih ederken; Kubilay Boya satışa hiç ara vermeden, gelecek ne kadar belirsiz olursa olsun iş ortaklarının yanında durmuştur. Belirsizlik ortamlarında ne yapabiliriz diyenler, eğer görmeyi başarabilirlerse ufukta mutlaka bir ışık vardır. Önemli olan gelişmelere ve değişime hızlı reaksiyon vermektir ve KUBİLAY BOYA AİLESİ bunu başararak, tüm bu krizlerden büyüyerek çıkmıştır.

            Kubilay Boya ailesi; 2001 yılında boya ve vernik üretimi yapmakta olan bir firma ile ortak olarak, üretim faaliyetlerine başlamıştır. Yaklaşık 5 yıl süren bu ortaklıkta son derece başarılı bir performans ortaya konularak, ortak olunan firmanın mobilya boyası sektöründe Türkiye’nin en önemli firmalarından birisi haline gelmesi sağlanmıştır. Daha sonra özellikle mevcut kapasitenin yetersizliği gibi nedenlerle yeni bir tesis ihtiyacı doğmuş ve ardından iki firma ortaklıklarını sonlandırma kararı vermiştir. Böylece, 2005 yılı Ekim ayında, Aliağa Organize Sanayi Bölgesinde, firmamız “Kubilay Kimya ve Boya San. Tic. Ltd. Şti.” adı ile kendi tesisinde üretime başlamış ve “KUBİLAY” markalı ürünleri pazara sunmuştur.

               Kubilay Boya ailesi Ankara, İnegöl, Antalya, Samsun, Kayseri ve İstanbul’da bulunan 6 adet satış mağazası ile aynı zamanda Türkiye’nin en büyük mobilya boyası satıcısı konumundadır. Satış ve üretim faaliyetlerinin bir arada yapılmasının avantajları ile tüm iş ortaklarına en kaliteli hizmeti verme çabasını aralıksız devam ettirmektedir. Gerek kendi satış merkezleri ve gerekse yaygın bayii ağı ile Kubilay Boya mobilya boyası sektörünün belirleyici, ürünleri takip ve taklit edilen değeri konumuna gelmiştir.

            Değişen ekonomik koşullar ve küresel ekonomik şartlar gereği, gelişmiş Batı ülkelerinin kalite ve hizmet standartlarına ulaşmayı hedefleyen firmamız, bu amaçla alanında lider yabancı partnerler ile iş birliği yaparak, bir dünya firması olma yolunda önemli adımlar atmıştır.

           Bu kapsamda, Türkiye’de mobilya sanayisinin durumu ve dünyada mobilya sanayisinin geleceği ile ilgili kısa bazı bilgileri paylaşmak isteriz; 2019 yılı istatistiklerine göre Türkiye’de 36.000 orta ve büyük mobilya üreticisi bulunmakta olup, bu işletmelerin 10.500 adedi ihracat yapmaktadır. Türkiye’de mobilya üretimi yaklaşık 12 milyar dolar büyüklüğüne ulaşmış olup, 2019 yılında 3,5 milyar dolarlık ihracat yapılmıştır. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde Türkiye’nin ihracatının 10 milyar dolara ulaşacağı öngörülmektedir. Dolayısı ile Türkiye’de mobilya üretimi ihracat odaklı olarak hızlı bir şekilde büyüyecektir. Buna ilave olarak, COVID-19 pandemisi ile birlikte ahşabın önemi daha iyi anlaşılmıştır. Dünyada kalite ve fiyat performansı en iyi mobilya, Türk Mobilyasıdır. Batı ülkelerinin Çin’e karşı almakta olduğu bazı ticari kısıtlamalar, Türk mobilyasının önemini daha da artırmaktadır. 

            Kubilay Boya olarak sürekli değişen dünyada farklı ne yapabiliriz sorusuna cevap arayan mobilya üreticilerinin arayışlarına cevap verebilmek bizim en önemli hedefimiz olmuştur. Bundan sonra da Kubilay Boya olarak, inovasyon odaklı ve mobilya trendlerinde öncü mobilya üreticilerinin tercihi olabilmek hep birinci önceliğimiz olacaktır.

            Kubilay Boya, çevreye ve insan sağlığına son derece duyarlı olup, AR-GE çalışmalarında hep bu hassasiyetleri ön planda tutan bir anlayışa sahiptir. Bu kapsamda, 2010 yılı sonunda mevcut ISO ve TSE belgelerine ek olarak, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Belgesini de alarak, çevreye olan duyarlılığını belgelendirmiştir.

            Netice itibariyle, firma olarak gençliğimizin enerjisi, kadromuzun tecrübesi ile daha nice başarıları yakalayacağımıza yürekten inanarak, siz değerli iş ortaklarımızın her türlü taleplerine en doğru çözümleri üretmek için çalışmaya durmadan devam edeceğiz.